Futbolin
Witam. Słyszałam o koniu miewającym częste krwotoki z nosa z powodu wysokiego ciśnienia tętniczego. W zwiazku z tym zafrapowało mnie to- w jaki sposób mierzy sie koniom ciśnienie (podobnie jak ludziom)? I jak wygląda praca i leczenie konia z takim schorzeniem jak nadciśnienie?
Ciśnienie tętnicze mirzyć można chyab tylko w klinice... Tętno mierzy się bez problemów - ciśnienie teoretycznie na rzepie ogonowym, ale ciężko z tym
Co do krwotoków z powodu za wysokiego ciśnienia - mi się to kupy nie trzyma. Ktoś, kto tak zdiagnozował powinien również zalecić konkretne postępowanie
Konia z ową przypadłością znam tylko ze słyszenia, wiec nic więcej na ten temat nie wiem
Pozwolę sobie porównać: u ludzi to schorzenie objawia sie m.in. częstymi i silnymi krwotokami z nosa, ale nie wiem, jak to sie odnosi do koni...
A jakie to moze być ''konkretne postepowanie"- czy koń wyłączony jest z pracy, czy moze pracować i jak moze wyglądać jego leczenie?
Pytam z czystej ciekawości po prostu, poniewaz temat ciśnienia u koni nie pojawia sie zbyt często (a przynajnmiej sie z nim na forach czy gdzieś nie spotkałam)
Krwotoki z układu oddechowego spowodowane skokami ciśnienia są problemem głównie u koni wyścigowych, chociaż zdarzają się również u koni półkrwi. Związane są faktycznie ze zwiększonym ciśnieniem krwi podczas wysiłku fizycznego. Koń jest bowiem chyba jedynym gatunkiem opisywanym w literaturze, u którego podczas ekstremalnego wysiłku fizycznego może dochodzić do nawet 6-krotnego wzrostu tętna oraz 3-krotnego wzrostu ciśnienia tętniczego, czyli wartości skurczowej nawet 240 mmHg (w spoczynku jest to zakres 80-100 mmHg). Przy takich wartościach ciśnienie krwi w naczyniach włosowatych pęcherzyków płucnych przewyższa wartość ciśnienia parcjalnego powietrza w świetle pęcherzyków. Prościej mówiąc cienka ściana pęchęrzyków płucnych nie wytrzymuje takiej różnicy ciśnień i pęka, powodując krwawienie. Jeżeli krwawienie jest niewielkie, zostaje niezauważone. Jeżeli dochodzi do większych uszkodzeń, może się to manifestować niewielkim krwawieniem w postaci strużek krwi z nozdrzy, a w ekstremalnych sytuacjach silnym krwotokiem.
Jest to problem zarówno dla trenerów, jak i dla lekarzy weterynarii. Są dostępne suplementy ułatwiające krzepnięcie krwi, można suplementować witaminy (K, C, A, D, E, z gr.B), w razie konieczności stosować leki przeciwkrwotoczne ( w razie krwotoku)., ale leczenie przyczynowe jest trudne i skomplikowane, chociaż trwają badania naukowe na ten temat.
Jak dotąd jedyną możliwością pomiaru ciśnienia krwi u konia jest tzw metoda bezpośrednia, która polega za założeniu weflonu do tętnicy i podłączenia do specjalnej aparatury pomiarowej. Badanie ciśnienia u koni najczęściej dokonuje się podczas zabiegów chirurgicznych, jest to jeden z parametrów pozwalający anestezjologowi ocenić stan pacjenta podczas znieczulenia.
pozdrawiam