ďťż

poradźcie

Baza znalezionych fraz

Futbolin

Mamy w stajni problem z jednym z koni. Opiszę wam ten przypadek i liczę na to, że ktoś z was zetknął się z podobnym problemem i będzie mógł nam coś podpowiedzieć. Konik ten to 13 letni ogier wielkopolski. Zanim zaczął się sezon pastwiskowy, współdzierżawca konia po dość intensywnym treningu zabrał go na trawę. Tylko na 10 minut ale skończyło się to kolką. Weterynarz podał mu środki rozkurczowe, nawodnił i pozornie wszystko było dobrze. Jednak została zachwiana równowaga flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. Koń dostał częstomoczu i oddawał bardzo luźny kał. W ciągu następnych 5 dni odwodnił się i wychudł straszliwie, w.g mnie zrzucił co najmniej 70-80kg. Zostały zrobione szczegółowe badania weterynaryjne, które nie wykazały żadnych odstępstw od normy. Konsultowaliśmy się z 4 lekarzami weterynarii, którzy nie potrafili nic konkretnego powiedzieć. Koń przez cały ten czas ma apetyt, pije normalne ilości wody. Podajemy mu elektrolity i glukozę. Ma zwiększoną ilość paszy treściwej, dostaje owies, otręby i kukurydzę oraz Cargill. Siano, tyle ile może zjeść. Kilka godzin dziennie na pastwisku. Nie widać u niego żadnej poprawy, nadal jest odwodniony i koszmarnie wychudzony. Od kolki minęło 5 tygodni. Przed chorobą koń był w bardzo dobrej kondycji z ładnie wyrobionymi mięśniami. Był w ostatniej fazie przygotowań do rajdu długodystansowego. Jak mu pomóc? Dodam, że był odrobaczany i nie ma robaków. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.


Przetrenowanie? Stress treningowy? Jeżeli większość wyników jest ok to może warto się zastanowić czy kolka nie była na tle nerwowym (jak większość wypaków z końmi sportowymi).
Kolka była spowodowana mokrą trawą. A jeżeli chodzi o nerwowość to koń ten jest równie nerwowy ja worek portlandzkiego cementu. Przetrenowanie też raczej nie wchodzi w grę. Treningi były urozmaicone, częste wyjazdy w teren i koń nigdy nie zdradzał objawów znudzenia czy zmęczenia. Dziękuję bardzo za odpowiedź iczekam na następne.
Jezeli to sprawa zachwiania rownowagi flory bakteryjnej, to moze nalezy sprobowac ja odbudowac?
W tym celu mozna podawac koniowi jogurt lub preparaty dostepne w aptece.


Miałem kiedyś taki przypadek - nie można było odbudować flory bakteryjnej mimo stosowania drogich leków. Biegunka odwodnienie itp.
Pomogło ... roztwór świeżej kupki zdrowego konia.
Polecam Enteroferment, niedrogi, do kupienie w hurtowni wet, lub u lekarza
Przepraszam moje niedomówienie, koń dostał lekarstwo (którego nazwy niestety nie pamiętam ) wspomagające odbudowę flory bakteryjnej od lekarza weterynarii a my od siebie poiliśmy go jogurtem. Na chwilę obecną jego kał jest prawidłowej konsystencji. Nieznany jest powód stałego lekkiego odwodnienia organizmu. Ma stały dostęp do wody i wypija jej ok. 50l.

[ Add: Czw Lip 15, 2004 6:48 pm ]