Futbolin
Jakie sa sposoby na opoje...? Juz wiele razy pytałam, szukalam odpowiedzi, i kazdy mowi co innego... moze tu dowiem sie czegos nowego...
Jak uważacie...?
z tego co ja wiem, to chlodzenie przynosi najlepsze efekty. Woda i wcierkami chlodzacymi, ktore mozna zawijac lub nie...
Ale najwazniejsza i tak jest przyczyna... tzn czy kon nie jest zbytnio exploatowany, czy jest po jezdzie pozadnie wystepowany, po jakiej nawierzchni chodzi itd.
Tyle ode mnie, teoretyka, bo nigdy z opojami nie walczylam...
Coz ja sie spotkalam z innym przypadkiem ,mianowicie moj kon mial opoje na zadnich konczynach i zeszly mu jak troche pochodzil no oczywiscie nie odbylo sie bez prysznica po jezdzie wiec odrazu i nogi sie oplukalo.
Czesto opoje u koni powstaja np kon stoi tydzien w stajni i jedynie w weekend (kiedy wlasciciel sobie przypomni) jedzie na min. 5-cio godzinny teren z 4-ro godzinnym galopem.
Króliczku załamujesz mnie! Jeżeli koń przez tydzień stoi w stajni i jedzie w weekend "na min. 5-cio godzinny teren z 4-ro godzinnym galopem ", to pada trupem a nie dostaje opoje!!!!!! Całkowicie popieram Alicję, dodając, że przyczyną również może być przebiałczenie.Proponuję przejście na dietę niskobiałkową.
to było tzw WYOLBRZYMIENIE żeby uwydatnić istotę problemu droga Ciapkoszczak , a problem to taki że jak konisia weźmie sie na kilka godzin w teren (2-5 godz) a wcześniej cały tydzień stał w boksie nie wypuszczany nawet na padok to na 100% następnego dnia będzie miał spuchnięte nogi ( nie opoje), i jeśli ta sytuacja sie powterza to sprzyja powstaniu opojów .
Wbrew pozorom nie tak łatwo koniś może sie nabawić opojów (wykluczam czynniki genetyczne gdzie słabe stawy konisie dziedziczą po rodzicach dziadkach...), opoje to jak wiadomo wydzielina powstająca wewnątrz stawu ( nie pamiętam nazwy- może ktoś mi przypomni) podczas wysiłku (pracy stawu) i jeśli jest on zbyt intensywny to wydziela się go aż nadto tworząc zgrubienia, najpierw miękkie , które z czasem twardnieją. Opoji nie da sie wyleczyć (można je ściągać- zabieg- ale jest mała szansa że nie nastąpi nawrót) więc lepiej im zapobiegać
ale wy to przecież wiecie ... ale sie rozpisałam
Wewnątrz stawu nic się nie wydziela! Staw jest w otulinie terebki stawowej. To w niej znajduje się maź. Jeśli przeciążymy konika pracą to wydzieli się zbyt dużo mazi i powiększy swoją objętość. To są opoje stawowe a są jeszcze opoje przegubowe gdy zostanie zaburzone krążenie krwi i limfy. Wtedy pod skórą zbiera się płyn limfatyczny.
Dużo padoków.
Chłodzenie po jeździe.
Wcierka z denaturatu rozcieńczonego na noc + owijka.
Stopniowe i spokojne rozprężanie (to jednak wie każdy przyzwoity koniarz).
Pozdrawiam.
Walcze z opojami juz pol roku zgadzam sie ze nalezy chlodzic po kazdym treningu ale ponoc nalezy rowniez na noc rozgrzac i zawinac nie wiem ja to juz stosuje od dluzszego czasu nic moze ktos mi podpowie jak sie pozbyc tych opoii!!!
Jadwiga - wszystko zależy od przyczyny opojów. A przyczyn może być tysiące - poczynając od złej gospodarki wodnej organizmu (zdarza się np. źrebnym klaczom), poprzez wszelkiego rodzaju stany zapalne, kończąc na mikrourazach i urazach ścięgien, stawów itp... nie wspomnę o przestojach, braku ruchu, braku rozgrzewki, czy rozstępowania po jeździe, itd... Należałoby sprawdzić kiedy pojawiają się opoje. Czy są zimne, czy gorące, etc. Chociaż ja osobiście uważam, że najlepiej wziąć weta. Lepiej leczyć wszelkie stany zapalne na początku, bo moze być za późno (moze dojść do zwyrodnień...)
Pozdrawiam G*
mnie udalo sie wyleczyc konia z opojow! mial jeden na stawie skokowym (opoj prawdopodobnie byl spowodowany nadprogramowymi kg konia ). przez cale wakacje codziennie po kazdej jezdzie chlodzilam nogi woda z weza a nastepnie smarowalam rozgrzewajaca wcierka. po 2 miesiacach po opoju nie bylo ani sladu! oczywiscie zlikwidowalam tez przyczyne odchudzajac konia teraz od czasu do czasu jak nie wychodzi na padoki ma tam opoj ale duzo mniejszy i znikajacy jak tylko ma zapewniny ruch to sie da wyleczyc tylko jest to proces dlugotrwaly i czasochlonny
Zwróć uwzge na pasze,
Pozdrawiam
cześć AleXa !
a czy jak kon ma opoj to moze normalnie chodzic? w sensie pod siodlem?
A co powiecie na to: konik użytkowany rekreacyjnie tj. 1-2 godziny dziennie, bez "jazdy ekstremalnej", ma 1-2 dni przerwy w tygodniu, na pastwisku w sezonie letnim do woli, a zimą od świtu do zmierzchu ( pomijając super mrozy bo wtedy krócej), na miękkiej nawierzchni (u nas asfalt to rzadkość ), z dobrą rozgrzewką, bez nadwagi i ma opoje. Mazidła chłodzące ani rozgrzewające nie działają, obrzęk nie jest bolesny ani gorący, brak kulawizny. To niby co? "Wada piękności???"
...powiemy, że dobrze by bylo to zdiagnozować
Ostatnia diagnoza była, że za źrebaka był przekarmiany paszami typu lucerna czy koniczyna i jest to z powodu osłabienia układu limfatycznego. Inna diagnoza to ten typ tak ma.
ja bym radzil zbadac konia, zeby sprawdzic, czy sa to rzeczywiscie opoje( zaburzenia krazenia w konczynach, zanikaja po ruchu, nie sa gorace, nie powoduja kulawizny), czy tez roznorakie zaburzenia ze strony stawu pecinowego lub pochewki ściegnowej ściegien zginaczy ( moga znikac po jezdzie, sa zimne lub gorace, moga powodowac przejsciowa lub stala kulawizne roznego stopnia)
pozdrawiam
a czemu pojawiają się zazwyczaj w lecie gdy jest gorąco? w zimie chyba nigdy ich nie widziałam.. albo nie zwróciłam uwagi? podzielam, że najlepsze jest chłodzenie: woda+ wcierki żelem chłodzącym. przynajmniej dla niektorych koni oczywiście przy niewielkich, miękkich opojach bo z dużymi i twardymi nie mialam nigdy do czynienia.
Latem łatwiej o zaburzenia w krążeniu....
Pozdrawiam
Witam!! Jestem tu nowa! Mój koń również ma opoje! Ma 3 i pół roku a już pół roku chodzi pod siodłem! W czasie roku szkolnego jeździłam na nim 2 razy w tygodniu po około 1,5 godziny! Czy to za dużo dla niego?? Teraz w wakacje jeździłam co 2 dzien ale pojawiła sie opuchlizna na nogach i przez tydzien nie jeździłam wcale(opuchlizna znikła ale opoje zostały)... Teraz jeżdze codziennie ale robie długą rozgrzewke i długo stępuje na koniec jazdy! Następnie chłodze nogi w rzece! Na noc nacieram wcierką! co jeszcze muszę robić alby opoje znikły??? PISZCIE
ZDIAGNOZOWAĆ!!!!!
Wykonać zalecenia Gagi
Pozdrawiam
1) Nie przeciążać zbytnio nóg na jazdach.
2) Po treningach chłodzić.
3) Kupić specjalny preparat do dodawania do paszy.
4) A na noc preparat chłodząco- rozgrzewający i owijki.
5) Niech koń nie stoi dużo w boksie tylko się cały czas spaceruje, np. na pastwisku.
6) Nie dawać za dużo owsa.
7) Przedewszystkim zapytać o zdanie weterynarza
witajcie! Mam taki problem ze niedawno opoje pojawiły sie u mojej 7 letniej klaczy. Koń nie jest mocno eksploatowany, chodzi rekreacyjnie max 1-2 godziny dziennie (reszta to padok) , jest dobrze rozstępowywany, duzo jesc nie dostaje bo to małopolak i dobrze wykorzystuje pasze, nie jest gruby-wyglada w sam raz, opoje sa zimne, po 2 -3 grudki na każdej nodze. Początkowo mysłąłam ze to od zielonki ale po odstawieniu skoszonej trawy nie przeszło. Podejrzewam ze to może byc od twardego podłoża ale po twardym chodzi tylko stępem bo ma słabe kopyta i ją oszczedzam. Czego w takim przypadku się używa chłodzących zeli czy rozgrzewających masci?
To faktycznie dziwne. Może zapytaj weterynarza o preparat tymu arthro do dodawania do paszy. A na noc możesz smarowac nogi konia żelem chłodząco- rozgrzewającym i zawijać owijkami.
zmiana obrysu nogi może sie pojawiać w różnych sytuacjach, np po nieodpowiedniej karmie, przeciążeniu, problemami z krażeniem, jak również moga towarzyszeć zapaleniu pochewki ścięgnowej, zapaleniu ztawu pęcinowego. Jesli nie znikają warto skonsultować sie z lek. wet.
pozdrawiam
Witam! dzisiaj zauważyłam u mojego konia opoje na zadnich nogach:( czy np zmiana podłoża z trocin na piach moze miec wpływ na pojawienie sie opojów?? USTERKA pisze cos o skoszonej trawie, mój koniś nie jadał czesto trawki bo nie mielismy takiej możliwości a teraz codziennie dostaje skoszoną trawe na kolacje. czy to również moze mieć wpływ?? pomocy!! czy wzywać weta???
ZDIAGNOZOWAĆ!!!!!
Tak...
Tylko gorzej, jak wet powie: "eee, nie wygląda poważnie, może to tylko opoje? zawińcie na noc z denaturatem"...
A niby znany specjalista...
Wanguśka, zawsze można zrobic badania krwi zeby sprawdzic czy jest odpowiednio zywiony.Wiem ze opoje moga byc od zmiany podloza na ujezdzalni.Za kwaśna lub zasadowa ziemia powoduje nawet zmiany grudowe.
witam pisze prace magisterska na temat schorzen konczyn u koni i wlasnie zbieram materialy naten temat moze ktos z was moglby mi pomoc poszukuje tez zdjec schorzen moj nr gg to 3420764 ede wdzieczna za kazda pomoc pozdrawiam
ttp://images.google.pl/images?q=opoje&ie=UTF-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a&um=1&sa=N&tab=wi
moze w grafie z googli coś znajdziesz
dziekuje
a moze ktos ma swoje jakies zdjecia zrobione to znaczy swoich lub kogos koni, ktore mialy jakies schorzenia