Futbolin
Nie moge konkretnie zrozumieć czym się różnią:
kłus pośredni a kłus roboczy, Wydłużenie kroku a wyciągnięcie kłusa idt. itp...
Oraz o ile koń powinien przekraczac ślad w stępie pośrednim, stępie roboczym a ile stępem swobodnym...
Zacznijmy od stępa
w stępie wyróżniamy po kolei:
1. Stęp zebrany - koń w zebraniu, wyraźna praca zadu i podniesienie podstawy szyi. Krok obszerny, widoczny impuls. Koń powinien dokraczać.
2. Stęp pośredni (nie ma stępa roboczego!) - koń na pomocach, wyraźnie kroczy od zadu. Podstawa szyi niżej, niż w zebranym, wykrok dłuższy.
3. Stęp wyciągnięty - sylwetka dłuższa, koń wyraźnie dokracza, lub przekracza. Jest na pomocach
4. Stęp swobodny - na luźnej wodzy. Potylica na wysokości kłębu, lub niżej. Zaznaczona praca zadu i impuls, ale bez działania ręki (czyli "ganaszowania")
To ile koń przekracza w konkretnym chodzie zależy od jego budowy i możliwości fizycznych , jak również od zaawansowania w treningu (wiek). Nie ma jednego wzoru na centymetry, czy "kopyta"...
Kłus
1. Zebrany - jak stęp zebrany, Wyraźniej wyższa akcja nóg, koń w "kwadracie" i "pod górkę"
2. Roboczy - koń na pomocach, szyja niższa.
3. Pośredni - wykonywany z zebranego, lub roboczego - sylwetka wydłuża się, koń poszerza ramy i wydłuża wykrok nie tracąc rytmu (nie spiesząc)
4. Wyciągnięty - j.w. sylwetka dłuższa, wyraźna praca pchającego zadu - wy krok maksymalnie długi. Koń w prostokącie.
Wydłużenie wykroku - to element wykonywany z kłusa roboczego - polega na wydłużeniu do pośredniego (lub prawie) bez wyraźnego przejścia w punkcie - dla młodych koni, lub mniej doświadczonych jeźdźców.
Polecam poczytanie PZJtowskich książek czyli Akademii Jeździeckiej itp. Warto , bo w miarę prostym językiem wytłumaczone są tam poszczególne elementy... Bardzo przystępną litereaturą jest również Nauka Jazdy Konnej Muselera, chociaż jeżdżę wiele lat, sędziuję również zawody - sama nadal czasami do tej książki zaglądam
Baardzo dziękuje za informacje... ^^
pozdrawiam :]