Futbolin
Mam pytanko
Mam proble z ujezdzeniem a konkretniez jego czescia jaka jest lona zmiana nogi w galopie
Jezdze ju ponad poltora roku
Zaczelam skakac mini parkury ale nie moge zmienic nogi poprostu niewiem
W lato mam zdawac odznake a lotna to podstawa !!!!!!!!!!!!
Plisssss
Prosze o wskazowki
Z gory dzieki
Jeśli ani jeździec, ani koń nie potrafią lotnych to pierwsze wyjście jest takie.
Gdy koń ma złą noge, przechodzisz do kłusa na 2-3 kroki i zagalopowujesz na poprawną.
Proponuje porozmawiac z trenerem na temat lotnej niz pytanie na forum.
Pozdrawiam.
arklys, zacznijmy od tego czy konia ktoś kiedyś uczył zmiany nogi a Ty wiesz jakich pomocy użyć by zmienić ?
Hmm z tego co wiem ,a raczej jestem pewna to ani na srebro ,ani tym bardziej na brąz nie potrzebujesz umiejętności zmieniania lotnie nogi.
Jeśli zdajesz brązową odznakę lotna nie jest żadną podstawą. Możesz podajże chyba z 8 lub 6 razy przejść do kłusa w całym parkurze, a że parkurek jest 4 przeszkodowy nie ma prawa by umiejący zagalopowywać koń nie sprostał temu zadaniu. Ale pamiętaj że jedyna z rzecz za którą cię obleją to najaz na przeszkodę ze złej nogi.
Jeśli ani jeździec, ani koń nie potrafią lotnych to pierwsze wyjście jest takie.
Gdy koń ma złą noge, przechodzisz do kłusa na 2-3 kroki i zagalopowujesz na poprawną.
Myślę, że jeździec powinien najpierw nauczyć się tego na koniu który rozumie polecenia. Co do uczenia konia to z tego co mi wiadomo podstawą jest opanowanie przejść: z galopu do stępa i ze stępa do galopu.
Co do odznaki dziewczyny mają rację. Lotna nie jest wymagana
ja uczyłam konia zmieniać nogę nad drągiem.....
robiłam ósemkę w galopie i na środku przechodziłam do kłusa(przed drągiem) i nad drągiem robiłam galop z drugiej nogi...
Mój koń załapał bardzo szybko, ale on był dobrze , sumiennie szkolony i postawiony na zadzie
(na padoku potrafił robić lotne co foule )
za którymś razem (na tej samej jeździe!) po prostu zmienił noge nad drągiem...
najłatwiej właśnie zmieniać nad drągiem, wtedy koń robi "skok" i łatwiej mu zmienić zadnie nogi
tylko uwaga najlepiej robić to na linii środkowej lub obok ściany, gdyż ciągłe powtarzanie na przekątnej skończy się nakręcaniem się na każdej przekątnej
w ogóle trzeba bardzo uważać, robić dużo przerw, chwalić i nie przesadzać z ilością zmian na jeździe, bo konie głupieją od tej nagłej zmiany pomocy
najłatwiej właśnie zmieniać nad drągiem
ja słyszałam, że się od tego odchodzi..
arklys, ty masz na parkurze ten problem? Wiesz.. teoretycznie to koń powinien wylądować na już dobrą nogę... ale z tego co wiem, to lotna zmiana nogi nie jest..
napisz dokładnie o co chodzi bo przestaje rozumieć :/
a dlaczego się odchodzi?
no własnie też nie rozumiem ;/
albo nad przeszkodą poćwiczcie sobie
a dlaczego się odchodzi?
właśnie nie wiem i czekam na kogoś kto mi powie
hahaha ja się nie wypowiem bo uważam że to świetny sposób
Ja kiedyś usłyszałam że jak uczyszy konia zmieniania nogi nad drągiem to kon może sie nauczyć zmieniania od przodu a nie od tyłu - jak powinno być prawidłowo, ale czy to prawda i czy tak trudno go potem tego nauczyć tego już nie wiem.
A ja moje konie uczyłam lotnej zmiany nogi w... terenie. Jechaliśmy sobie do lasu, wybierałam na galop jakąś krętą drogę, ale taką gdzie zakręty są łagodne. Wszystkie załapały po jednym razie. Potem przeniosłam zmianę nogi na ujeżdżalnie, robiłam zmianę jeżdżąc ósemkę, ale bez żadnego drąga na środku. I w ten sposób z lotna zmianą nogi w galopie nie mam u żadnego konia problemu.
W lato mam zdawac odznake a lotna to podstawa !!!!!!!!!!!!
Plisssss jaką Ty odznakę chcesz zdawać,że lotną masz w programie?
Tu chyba chodzi o jeźdźca, nie konia
Ja załapałam lotne szybko, właściwie nie ma tu nic do nie załapania. Kazano mi zmienić kierunek po przekątnej, to pojechałam, na środku zmiana nogi i wsio. Żeby nie było, że koń sam to robił (bo klacz ujeżdżeniowa co prawda), to na wolcie później poćwiczyłam i też nie było problemu.
Popytaj trenera, a nie na forum, on ci lepiej doradzi, nie? A jeśli nie masz trenera, to nie myśl o parkurach i odznakach, tylko takowego najpierw znajdź.
Z racji, że nikt dobrze nie wytłumaczył dlaczego sie odchodzi od lotnej nad drągiem.
"Dobra" lotna to jaka, gdy koń zmieniając noge z lewej na prawo [lub na odwrót] jednoczesnie zmienia przód i tył oraz nie podskakuje w góre.
Zmienianie nad drągiem powoduje to, że koń musi sie podniesc i w powietrzu zmienic nogę.
W ujeżdżeniu dąży się do tego, żeby koń nie podskoczył w góre, nie zmienił tempa.
Zmiana nad drągiem może także powodowac do tego, że koń spóźnia zadem [najpierw przód i po sekundzie czy dwóch tył.
Można sobie pooglądac zmiany lotne wykonywane przez konie chodzące wysokie ujeżdżenie, a konie chodzące skoki. Częsc koni chodzących skoki będzie sie podnosiła w zmianie, spóźniała zadem lub przodem. Czesc oczywiście może dobrze zmieniac, lub w ogóle nie zmieniac.
warto zajrzeć do tego wątku..
http://swiatkoni.pl/forum...tna+zmiana+nogi
ellox13, dzięki.. to jest moim zdaniem logiczne wytłumaczenie
"Lotną zmianę" bardzo obszernie opisano w książce "Ujeżdżenie jest proste" jest to przejrzysty wykład dosłownie step by step z fotamii, bogatym komentarzem, podpowiedziami kiedy i jak zacząć jeśli chodzi o przygotowanie konia itp itd. Polecam.
A ja widziałam, jak na konsultacjach z M. Morsztyn kon był uczony najpierw kontrgalopu, nastepnie po prostu poprzez zmianę pomocy była zmiana nogi z kontrgalopu na właściwą. Jak już to zostanie opanowane to następnym etapem jest zmiana nogi z galopu na kontrgalop. Podstawą jest nauka poprawnego kontrgalopu: w równowadze i koń ma byc prosty Tyle wiem na ten temat
Tylko zależy od tego nad jaką dyscypliną bardziej pracujemy.
Bo koń "skoczek", że sie tak wyraże najpierw bedzie sie uczył zmieniac nogi, bo to bedzie mu potrzebne na parkurze, niż koń "ujeżdżeniowiec", który najpierw w programie bedzie miał kontrgalop, później dopiero lotne.
ellox13, każdy koń "skoczek" powinien umieć co najmniej o jedną klasę wyżej ujeżdżeniowo więc co za tym idzie najpierw uczy się dresażu.. a raczej tak powinno być, niestety wiele, zbyt wiele osób o tym zapomina
ellox13, każdy koń "skoczek" powinien umieć co najmniej o jedną klasę wyżej ujeżdżeniowo więc co za tym idzie najpierw uczy się dresażu.. a raczej tak powinno być, niestety wiele, zbyt wiele osób o tym zapomina
Tak, naucz Kucyka C klasy w ujeżdżeniu - powodzenia.
Znam tą zasade, chociaż bardziej toleruje, że koń skoczek powinien 'z biegu' spokojnie przejśc N klase w ujeżdżeniu z wynikiem powyżej 60%, a niektóre elementy z wyższych klas powinien umiec zrobic.
Tak, naucz Kucyka C klasy w ujeżdżeniu - powodzenia.
No a co za problem? Co prawda zawodach ujeżdżeniowych mało startuje profesjonalnych kucy. Lecz z każdym bardzo dobrze ujeżdżonym kucem można uczyć elementy wyższej klasy a później przejść do C - klasy. - Oczywiście jeśli koń i jeździec mają ambicje na C klasę.
ellox13, w "mojej" stajni był HUCUŁ, który spokojnie C chodził.
Droga ( - gi ) Arklys, lotna zmiana nogi, jest zaliczana do Wyzszej Szkoly Jazdy -
jest mi ciezko uwierzyc, ze tylko po roku jazdy - jezdziec moze byc na tak wysokim poziomie kontroli zarowno wlasnych pomocy jak i reakcji konia.
Teraz, by Cie pocieszyc, moge dodac, ze nawet na najwyzszych konkursach skokowych, jezdzcy nie koncentruja sie na lotnej zmianie nogi pomiedzy przeszkodami.
Ale za to uczymy konia , by w trakcie skoku przygotowany byl, na kontynuacje galopu, po skoku, na noge odpowiednia do dalszej trasy parkuru.
Tu akurat nie do końca się zgadzam - najazd w kontrgalopie nie pozwala naładować konia energią potrzebną do odskoku na wysoką przeszkodę. A teraz parkury są kręte, i często trzeba zmieniać nogę budując najazd. Zejście z przeszkody na nogę właściwą dla pierwszego późniejszego zakrętu jest bardzo ważne, ale to nie wystarcza - koń musi być w pełni przepuszczalny, co oznacza nie tylko skracanie/wydłużanie, ale i pracę na boki, a w tym zmiany nóg i nawet trawersy.
Wojtecki - By miec jasnosc - nie ma zadnego pozytku, , ze zmiany nogi pomiedzy przeszkodami, z oczywistym wyjatkiem, gdy kon po skoku rozpocznie galop za zlej ( z punktu widzenia trasy) galop.
Zmiana nogi pociaga za soba ryzyko, utraty rownowagi i wlasciwej liczby foule w lini.
Masz racje, kon skoczek powinien w swoim codziennym treningu miec cwiczenia wyginajace, rozluzniajace, lopatka i zadem do wewnatrz, lotna zmiana - sa to cwiczenia niezbedne w szkoleniu konia, ktore wykozystuje w swoim treningu.
Pomimo, ze wydaje sie to wszystkim oczywiste, z zalem trzeba zauwazyc, ze malo jest jezdzcow - nawet tych wybitnych, ktorzy sie koncentruja nad praca kontrolujaca, szybkosc, rownowage, zaangazowanie, impuls.
Na wszystkie miedzynarodowych, wysokich konkursach skokow, kon laduje na wlasciwa noge.
Zaden parkur nie jest budowany z zamiarem zobligowania jezdzca wykonania lotnej zmiany nogi pomiedzy przeszkodami.
Polecam filmiki na Youtube.:)
Zmiana nogi pociaga za soba ryzyko, utraty rownowagi i wlasciwej liczby foule w lini.
Proszę o wytłumaczenie mi sensu zmiany nogi w linii...
ellox13 - znam osobiście osobę która ma kuca skokowego i równolegle od czasu do czasu jeździ/ła zawody dresażowe i w domu zaczyna C i całkiem dobrze im to wychodzi.
W dwa dni ujeżdżenia w tygodniu przygotowanie do C klasy zajełoby, hmm. Bardzo długo..
Przygotowanie solidne do N klasy- mi dwa dni nie wystarczają.
Po drugie do C klasy kuc musiałby miec już ruch, a gdy takowego nie ma to na wynik 55% nie ma co liczyc pospolity tuptuś.
A przepraszam bardzo a kto powiedział że masz przygotować w dwa dni konia do N lub C klasy?
Po za tym napisałam: "jeśli kuc ma ambicje" - między innymi chodził mi o predyspozycje ruchowe to doświadczony w stanie jest przygotować konia do C.
To jest oczywiste że konia na C klasę nie zrobi nikt w miesiąc.
ellox16 nie rozumiem co jest tak trudnego w moim nicku, żeby go pisac błędnie.
W dwa dni ujeżdżenia w tygodniu przygotowanie do C klasy zajełoby, hmm. Bardzo długo..
Przygotowanie solidne do N klasy- mi dwa dni nie wystarczają.
W drugim zdaniu dwa dni, oznaczało oczywiście o dwa dni w tygodniu. Taki skrót myślowy.
Ano mój hucuł nie ma zbyt dużych predyspozycji ujeżdżeniowych.
Krótka szyja i brak ruchu nam dosyc przeszkadzają.
Narazie jedynym sukcesem w kierunku poprawienia jego noszenia się to dosc dobry jak na niego kłus wyciągnięty.
Zobaczymy, Sopot pokaże na ile % moge liczyc w N klasie.
linia po łuku nie jest linią ...
Proponuję poczytać przepisy , w których wyraźnie jest napisane co to jest linia przeszkód...
ale też tak nie demonizujcie tej klasy C, to na prawdę nie jest jeszcze szczyt wszystkiego